بسم الله الرحمن الرحیم

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری «المنار»، «سمیر جعجع» رئیس حزب «نیروهای لبنانی» در نامه‌ای سرگشاده از «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا خواست تا در سوریه وارد عمل شود و از ادبیات این نامه بر می‌آید که وی خواستار دخالت نظامی باشد.

وی در این نامه نوشت: آمریکا به تعهدات خود عمل کرد و مقابل تمام اشکال استبداد ایستاد و آن را شکست داد. اما هنوز برخی طاغوت‌ها وجود دارند. نیروهای نظام سوریه به رهبری «بشار اسد» رئیس‌جمهور این کشور در حال پاکسازی نژادی، کشتار جمعی، شکنجه برنامه‌ریزی شده (حتی علیه کودکان) و تخریب شهرها با ساکنان آن است و کار به همین‌جا ختم نشده و از گازهای کشنده اعصاب در سوریه استفاده شده که به قربانی‌شدن تعداد زیادی از شهروندان سوری منجر شده است. به این ترتیب از خط قرمز نیز که شما درباره آن هشدار داده بودید، تخطی شده است.

جعجع در ادامه تاکید کرد: اهمال آمریکا و جهان آزاد در اتخاذ موضع یا نشان دادن واکنش در قبال آنچه که در سوریه روی می‌دهد، به فروپاشی و نابودی کامل تمام اصول و عقائد منجر می‌شود.

وی افزود: میلیون‌ها قربانی سوری در فهرست انتظارند و برای آنها هنوز جای امید هست. این امید در این مسئله نمایان می‌شود که فرماندهی نیروهای مسلح آمریکا باید به وظیفه خود عمل کند.

وی نامه خود را با اسم خدا و خیر برای تمام بشریت به پایان رساند و گفت: کاری کنید.

...

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "الکساندر لوکاشوویچ" سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه روز جمعه در جمع خبرنگاران اعلام کرد که این کشور همچنان بر ضرورت قرار دادن مسئله مبارزه با تروریسم در سوریه بعنوان یکی از موضوعات اصلی مورد بررسی در کنفرانس بین‌المللی «ژنو-2» تاکید دارد.

لوکاشوویچ گفت: ما بر این عقیده هستیم که مسئله مبارزه مشترک با پدیده تروریسم در سوریه باید یکی از موضوعات اصلی مورد بررسی در کنفرانس بین‌المللی در مورد سوریه که در حال حاضر ما فعالانه با همکاری طرف آمریکایی درصدد برگزاری آن هستیم، باشد و با توجه به این مسئله دولت و مخالفان سوری باید در این کنفرانس در مورد مبارزه مشترک در این زمینه به توافق برسند.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه با اشاره به این واقعیت که در حال حاضر اقدامات تروریستی از سوی گروه‌های افراطی در سوریه بشدت افزایش یافته که هدف آنها مردم عادی و بی دفاع سوریه هستند، تاکید کرد: چنین اقدامات وحشیانه‌ای باید از سوی جامعه جهانی بشدت محکوم شوند.

لوکاشوویچ همچنین در پاسخ به سئوال دیگری، اظهارات مقامات آمریکایی در خصوص اینکه مشکلات بر سر راه برگزاری کنفرانس «ژنو-2» را به عدم آمادگی دولت سوریه برای حضور بدون پیش شرط در این نشست مربوط دانسته، را برخلاف واقعیت و باعث بوجود آمدن وضعیت پا در هوای این اقدام ارزیابی کرد.

وی گفت: مشکل اینجاست که این رهبران روسیه نیستند که برای شرکت در کنفرانس «ژنو-2» پیش شرط تعیین کرده‌اند، بلکه دقیقا مخالفان دولت سوریه هستند.

این دیپلمات بلندپایه روس در عین حال از توافق بدست آمده بین دولت سوریه و سازمان ملل در خصوص اعزام بازرسان بین‌المللی برای تحقیق در خصوص بکارگیری تسلیحات شیمیایی در این کشور استقبال کرده و گفت: این توافق راه را برای انجام تحقیقات دقیق و واقع گرایانه در مورد این حادثه هموار کرده است.